Elektroniczny infokiosk w galerii handlowej – jak działa?

Infokiosk to innowacyjne urządzenie najnowszej technologii, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Infokiosk jest interaktywnym punktem informacyjnym, który należy do grupy samoobsługowych urządzeń elektronicznych. Jego zastosowanie ma ogromny potencjał, a grono zadowolonych użytkowników zwiększa się z dnia na dzień. To niepozorne z wyglądu urządzenie służy nam w wielu miejscach publicznych i pozwala na zasięgnięcie informacji lub złożenie zamówienia. Jakie korzyści płyną z zastosowania infokiosku w przedsiębiorstwie?

Czym jest infokiosk?

Infokioski pozwalają uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat miejsca, w którym się znajdują. Zadaniem infokiosku jest świadczenie określonych usług informacyjnych, badawczych, sprzedażowych oraz reklamowych.

Przykładowo urządzenie działające w galerii handlowej pozwala nam znaleźć odpowiedni sklep, dzięki czemu oszczędzamy wiele czasu, a infokioski zlokalizowane w urzędzie podpowiedzą nam, do którego pokoju mamy się udać, co także oszczędza czas nie tylko klientom, ale również urzędnikom. Miejsca, które decydują się na wykorzystanie i postawienie infokiosków, zyskują niesamowitą możliwość przedstawienia własnej oferty i przekazania ważnych informacji w formie multimedialnej, a więc atrakcyjnej dla potencjalnego klienta.

System mający zastosowanie w infokioskach może być tekstowy, dźwiękowy, graficzny lub mieć formę wideo, a także być połączeniem wszystkich tych form. Funkcje dostępne w infokioskach są dostosowywane do wymagań i potrzeb klienta. Urządzenie wyposażone jest w zintegrowany z komputerem ekran dotykowy, a dodatkowo, w zależności od przeznaczenia może posiadać wbudowaną drukarkę, czytnik kodów kreskowych, czujnik ruchu, kamerę, a także posiadać połączenie internetowe.

Gdzie można użyć infokiosku?

Infokioski mają swoje zastosowanie niemal w każdej branży. Mogą działać w urzędach, galeriach, służyć do rezerwacji biletów, rejestracji usług, reklamy, sprzedaży, czy rejestracji badań medycznych. Infokiosk może występować w formie stojącej, wiszącej np. przy półce sklepowej, wbudowanej w stół, podłogę, czy ścianę – opowiada specjalista z IMS, firmy zajmującej się marketingiem w przestrzeniach handlowych.

zakupy w odzieżowym

W Stanach Zjednoczonych jest często wykorzystywany jako urządzenie do oddawania głosu w wyborach.

W innych krajach często używany jest do składania zamówień w barach szybkiej obsługi, czy sklepach. Oprócz tego infokioski spełniają funkcję biletomatów oraz doładowania kart miejskich (wówczas ich lokalizacją są dworce, lotniska oraz przystanki miejskiej komunikacji), kas samoobsługowych w sklepach (dzięki czemu unikamy długich kolejek) a czasem infokioski posiadają też funkcję wywoływania zdjęć.

Zastosowanie infokiosku jest więc praktycznie nieograniczone. Te urządzenia sprawdzają się przede wszystkim w miejscach, gdzie konieczny jest dostęp do informacji przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

System infokiosków składa się zazwyczaj z urządzeń peryferyjnych oraz centralnego serwera, dzięki któremu możliwe jest zarządzanie treścią i kontrolowaniu ich stanów. Przy projektowaniu infokiosku stosuje się najnowsze badania do weryfikacji użyteczności stron www.

Najważniejszą korzyścią z zastosowania infokiosku jest z pewnością oszczędność czasu, bo nie musimy tracić czasu na stanie w kolejkach np. po bilet. Dużą zaletą jest także to, że urządzenie sprzyja utrzymaniu porządku w obleganych miejscach takich jak urzędy, czy ośrodki zdrowia i sprawia, że działanie tych placówek jest bardziej sprawne. Ponadto prościej będzie nam się poruszać np. po galerii, kiedy nie musimy tracić czasu na poszukiwanie konkretnego sklepu.

Podsumowując infokiosk jest urządzeniem przyszłości, bez którego niebawem nie będziemy mogli wyobrazić sobie funkcjonowania. Każdy, kto chce utrzymać swój biznes na wysokim poziomie, powinien zaopatrzyć się w taki sprzęt, tym bardziej, jeśli ma trudności ze zorganizowaniem pracy i skutecznym marketingiem dotyczącym swoich usług.

 

Dla Handlu © 2017