Gdzie w internecie szukać ofert pracy dla lekarzy

Młodzi studenci, którzy postanowili poświęcić swoje życie karierze medycznej prawdopodobnie już zastanawiają się do jakiego kraju przeniosą się po studiach. Niestety, realia dzisiejszej służby zdrowia w Polsce są nieciekawe – zgoda na pracę za marne pieniądze, albo ucieczka za granicę. Oczywiście wielu lekarzy zostaje w kraju i jest w stanie dorobić się dobrych pieniędzy, jednak często kosztem życia prywatnego. Tymczasem za granicą młodzi lekarze mają szansę nie tylko na rozwój i poszerzanie swojej wiedzy, ale i przede wszystkim godne życie zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim. Pozostaje jednak pytanie: gdzie szukać ofert pracy? W przeciwieństwie do tradycyjnych zawodów nie da się przecież ubiegać o pracę w szpitalu ot tak. Co zrobić, by dostać pracę jako lekarz za granicą?

Sieć EURES

Do niedawna sieć EURES była jedną z najlepszych szans zdobycia pracy w sektorze medycznym za granicą. EURES, czyli Europejskie Służby Zatrudnienia (z ang. European Employment Services) została stworzona 1993 roku przez Komisję Europejską. Sieć działa obecnie we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (a więc Islandii, Lichtensteinie, Norwegii i Szwajcarii). Jej celem jest wspieranie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy i ułatwianie znajdowania rzetelnych i uczciwych ofert pracy za granicą. Sieć EURES tworzą publiczne służby zatrudnienia państw członkowskich oraz wszelkie organizacje uprawnione do działania w obszarze zatrudnienia.

Można więc powiedzieć, że EURES to pewnego rodzaju pośrednictwo pracy działające w oparciu o lokalne urzędy pracy wszystkich krajów Unii Europejskiej i EFTA.

Usługi sieci EURES są kierowane przede wszystkim do osób poszukujących pracy, jednak z ich usług korzystać mogą również pracodawcy zainteresowani pozyskiwaniem pracowników z innego państwa członkowskiego. Poszukiwanie pracy w sieci EURES jest dla bezrobotnych i poszukujących pracy usługą bezpłatną, a sama sieć jest wspierana przez narzędzia informatyczne, dzięki którym możliwe jest dopasowywanie ofert pracy do profili kandydatów.

Wśród ofert znajdujących się w sieci EURES propozycje dla siebie znajdą również lekarze poszukujący zatrudnienia za granicą. Z usług sieci skorzystało już wielu, choć dziś wiele osób stawia na nieco inną metodę poszukiwania pracy.

Agencje zatrudnienia

Agencje zajmujące się pośredniczeniem w rekrutacji pracowników na stanowiska za granicą jest dziś na rynku coraz więcej. Trend ten cieszy zarówno osoby poszukujące pracy, jak i pracodawców, gdyż posiadanie oddziałów agencji zarówno w kraju, jak i za granicą usprawnia przepływ osób chętnych do pracy pomiędzy poszczególnymi państwami. Wiele agencji posiada długą historię współpracy z danymi krajami i poszczególnymi pracodawcami, dzięki czemu są oni w stanie znaleźć posadę dla kandydata znacznie szybciej, niż gdyby miał on robić to na własną rękę. Co więcej, wielu pracodawców decyduje się na poszukiwanie kandydatów wyłącznie poprzez agencje zatrudnienia, co jest korzyścią zarówno dla pracodawcy, jak i dla agencji.

Odnosząc się do kwestii medycyny i poszukiwania pracy w tej specyficznej dziedzinie, dość logiczne wydaje się założenie, że nie wszystkie agencje będą posiadały oferty pracy dla lekarzy. Ich zatrudnianiem zajmują się specjalnie stworzone do tego celu agencje, w tym między innymi Paragona. To zdecydowanie najpopularniejsza dziś metoda poszukiwania ofert pracy przez lekarzy, co jest bezpośrednio związane z charakterem działalności organizacji. Paragona oraz jej podobne placówki zajmują się rekrutacją kandydatów na stanowiska medyczne w wielu krajach z Unii Europejskiej oraz spoza niej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wykwalifikowanych pracowników możliwe jest dopasowywanie ofert do indywidualnego profilu kandydata i wyszukiwanie pozycji, na których ten faktycznie może się sprawdzić. To po stronie agencji leży zadanie kontaktowania kandydata z pracodawcą, umawianie rozmów kwalifikacyjnych czy przekazywanie dokumentów. Jeśli pracodawca zdecyduje się natomiast na przyjęcie kandydata, agencja zapewni nie tylko pomoc w trakcie relokacji, ale i konieczne kursy językowe dla nowego pracownika. Wszystko po to, by ten jak najlepiej spisał się na danej pozycji.

Korzystanie z agencji zatrudnienia jest niezwykle proste. Wystarczy odwiedzić strony internetowe kilku z nich i na bieżąco monitorować dostępne oferty. Jeśli jakaś wydaje ci się interesująca, skontaktuj się z agencją i oddaj swoją karierę w ich ręce.

Dla Handlu © 2017