Hurtownia odzieży damskiej – modele sprzedaży

Łańcuchy dystrybucji na rynku odzieżowym przeważnie wyglądają standardowo, czyli pomiędzy producentem a detalistą istnieje ogniwo w postaci hurtownika, który zajmuje się przechowywaniem i sprzedawaniem produktów, najczęściej w ilościach hurtowych. Nie jest to już jednak jedyne rozwiązanie.

hurtownia internetowa odzieży damskiej online

Tradycyjna sprzedaż przez hurtownię

Najbardziej wszystkim znany model sprzedaży, to właśnie ten tradycyjny, polegający na kontakcie producenta z hurtownikiem, hurtownika z detalistą i detalisty z kupującym. Każdy ma tutaj swoją określoną cenę za sprzedaż produktów kolejnemu ogniwu łańcucha. Rola hurtowni polega na przechowywaniu i rozpowszechnianiu dalej produktów. Może się jedynie różnić sposób nabycia towaru przez hurtownika, ponieważ istnieje możliwość, że będzie on traktował swoją działalność jedynie jako pośrednika między producentami, a detalistą i w takim przypadku może się okazać, że towar w magazynach nadal jest własnością producentów i jeżeli nie zostanie sprzedany, to wszystko wróci do nich z powrotem. Może on oczywiście na tym stracić, ponieważ opłacani przez niego ludzie marnują czas na zwroty, jednak będzie to niewielki koszt w porównaniu do strat jakie mogłyby być, gdyby cały towar był własnością hurtownika.

Dropshipping

Nie jest to stara metoda sprzedaży, jednak już zdobyła wielu zwolenników, którzy wolą być ostrożni na rynku i nie ryzykować zamrożeniem kapitału w zamówionych produktach, ponieważ może się zdarzyć, że źle przewidzieli trendy, potrzeby kupujących i sytuację ekonomiczną przez co ludzie mogą do nich nie przyjść na zakupy. Dodatkową zaletą tej metody jest zrezygnowanie z kosztów utrzymania i prowadzenia magazynu, co wiąże się także z brakiem potrzeby zatrudniania ludzi do pracy w nim. Nie ma jednak nic za darmo i kosztem wygody oraz finansowego bezpieczeństwa sprzedawcy jest zmniejszenie jego marży o koszty dodatkowych usług oferowanych przez hurtownika.

Sprzedaż bezpośrednia

Zdarza się, chociaż nieczęsto, że hurtownie prowadzą także sprzedaż detaliczną. Jest to korzystna sytuacja dla kupujących, którzy zazwyczaj znajdowali się w każdym zestawieniu na końcu łańcucha dystrybucji. Z takiego obrotu spraw mogą być niezadowoleni tylko sprzedawcy, którzy niewątpliwie na tym tracą, bo cena u hurtownika, który postanowił sprzedawać towar pojedynczym osobom, jest obniżona o całą lub część ich marży. Taka taktyka może w znaczny sposób obniżyć obroty miejscowych sprzedawców, jednak przeważnie niewiele osób wie, że mogą w ten sposób zrobić zakupy i właśnie dlatego ta forma sprzedaży wbrew pozorom nie jest aż tak bardzo popularna. Nastawiona zarówno na detalistę jak i na klienta indywidualnego nie zajmuje się kwestiami marketingowymi i przez to nie ma odpowiedniej reklamy, która mogłaby sprowadzić do niej nowych klientów i znacznie zwiększyć obroty, które i tak opierają się głównie na sprzedaży hurtowej, ponieważ z niej jest najwięcej pieniędzy.

Dla Handlu © 2017