Polski sektor handlowy

Na początku z pewnością należy dodać, że polski rynek jest bardzo wymagający. Konkurencja, jaka ówcześnie panuje, nieczęsto pozwala wybić się nowym małym firmom. Jednak, warto zwrócić uwagę na to, jak wyglądał rynek w poprzednich latach. Rok 2015 i 2016 były tymi, w których ogromną uwagę poświęcono sklepom, supermarketom i hurtowniom. Sprzedaż detaliczna utrzymywała się i nadal utrzymuje na tym samym, bardzo wysokim poziomie. Jednak, podejmowane są decyzje, których nie można ignorować – wpływają one na cały sektor handlowy w naszym kraju.  Nie można pominąć decyzji rządu, który chce wprowadzić podatek handlowy oraz zakaz handlu w niedzielę.
Przez upadek niejednej dużej firmy w Polsce, rok 2017 był delikatnie mówiąc, niepewny dla przedsiębiorców. Prognozy dla rynku w Polsce nie są jednak zbyt negatywne. Jako, że cały projekt i wielkość ustaw nie były znane, eksperci twierdzili, że rok 2017 nie odczuje aż tak bardzo zmian z polecenia rządu. Warto jednak pamiętać o roku 2016, w którym miało miejsce bankructwo wielu przedsiębiorstw z zakresu sprzedaży retail.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Według wielu osób zaznajomionych z tematem, można śmiało stwierdzić, że Polacy coraz częściej i chętniej wybierają polskie lub/i lokalne produkty. Co więcej coraz więcej polskich firm inwestuje w certyfikację taką jak na przykład Certyfikacja FSC®. Jednak w Polsce znacznie przeważa rynek z zachodu. Niemieckie, angielskie i inne firmy uplasowały sobie wygodne miejsce w polskich sklepach stacjonarnych i internetowych. Dzieje się tak i będzie się dziać ze względu na wysokiej jakości produkt oraz przystępne ceny. W dzisiejszych czasach, pomimo to, można dostrzec lokalny patriotyzm.

handel w Polsce

 

Prognozy dla sektora handlowego w Polsce na 2018 rok nie są dramatyczne. Ogólnie, mówi się o wzmocnieniu pozycji silniejszych firm, które przejmą klientów tych firm, które upadły w roku 2016. Eksperci również poruszają temat tego, by żadna firma nie podzieliła losu tych firm. Warto zaznaczyć, że polski rynek napędzany jest głównie przez handel. Sklepy, hurtownie i przede wszystkim supermarkety, stanowią olbrzymi procent wydatków. Przewiduje się, że rok 2018 nie będzie okresem, na który mocno wpłyną postanowienia rządu. Polscy handlowcy bardziej mogą liczyć na wzrost sprzedaży i większe zainteresowanie produktami lub usługami, jeśli chodzi o poszczególne sektory. Według oficjalnych, światowych źródeł, w całej Europie rozwój handlu będzie nieznaczny, jednak małe jest prawdopodobieństwo na wystąpienie jakichkolwiek większych zmian.
Według Fitch’a, PKB  polski w roku 2018 zostanie jednak znacznie ograniczony z powodu niepewności, jeśli chodzi o popyt partnerów Polski. Poza tym, wzrost gospodarczy ma zwiększyć się nawet do 3,2%. Duże znaczenie ma program 500+, który pozwala napędzać niektóre sektory handlowe, powodując wzrost zysków. Według Fitch’a, dodatkowo mówi się o zbyt dużych napięciach politycznych. Polityka, jej słaby poziom oraz mała przewidywalność, poskutkują zwiększeniem się inwestycji.

Dla Handlu © 2017