Prowadzisz przedsiębiorstwo handlowe? Zadbaj o support informatyczny!

Informatyka, znana bardziej jako dział IT, jest dziś odpowiedzialna za działanie wielu systemów, serwerów i programów. Obecnie , wciąż pojawiają się zupełnie nowe, nieznane dotąd usługi, dzięki którym wiele firm działa lepiej. Warto wiedzieć, jakie usługi są przeznaczone dla firm średnich.

Usługi informatyczne – rodzaje usługi i ich ceny

Dziś, firmy informatyczne posiadają dość atrakcyjny wachlarz usług dla średnich firm. Działania, które prowadzone są na rzecz firm, mają równie atrakcyjne ceny. Podstawowym typem usług, jakie są wykonywane przez programistów, jest administracja serwerami oraz monitorowanie sieci. W skład takich usług wchodzą:

 • Instalowanie oprogramowań na urządzeniach firmowych i na serwerach,
 • Regularna aktualizacja oprogramowań na serwerach – jest to usługa, która wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkich użytkowników,
 • Stała kontrola nad stanem sieci i nad obciążeniem serwerów – działania te mają na celu regularne monitorowanie zajętości procesorów, dysków twardych i pamięci operacyjnej,
 • Kontrolowanie stanu, w jakim obciążana jest sieć i serwer,
 • Sprawowanie kontroli nad ruchem wchodzącym i wychodzącym,
 • Podejmowanie właściwych kroków w przypadku włamań i ataków hakerskich,
 • Tworzenie kopii zapasowych wszystkich danych zgromadzonych w firmie.

Informatycy będą nam również w stanie pomóc w przypadku utraty danych. Usługi, jakie wykonywane są w tym zakresie to między innymi:

 • Odzyskiwanie danych z uszkodzonych dysków, komputerów lub innych nośników,
 • Odzyskiwanie informacji ze stworzonych wcześniej kopii zapasowych.

Warto również zaznaczyć, że często możemy mieć do czynienia z problemowym oprogramowaniem. Wirusy oraz inne problemy pojawiają się również w firmach, które posiadają odpowiednie zabezpieczenia systemów. Informatycy, w takich przypadkach zapewniają:

 • Pozbywanie się wirusów i szkodliwego oprogramowania,
 • Organizacja i przeprowadzanie szkoleń z zakresu obsługi programów, z jakich korzysta firma,
 • Instalowanie odpowiednich programów i konfigurowanie ich,

Praktycznie każda firma informatyczna oferuje usługi z zakresu doradztwa. Wybrana przez nas  firma informatyczna, zapewne umożliwi nam kontaktowanie się w razie problemów i sytuacji wymagającej interwencji informatyków.

 • Wybór odpowiedniego sprzętu do firmy,
 • Wybór oprogramowania i programów komputerowych, które będą nam służyć do pracy,
 • Rozwiązywanie problemów dotyczących programów biurowych.

Ceny usług informatycznych

Jeśli chodzi o cennik wymienionych wyżej usług – jest to dość skomplikowana sprawa. Firmy najczęściej są rozliczane co miesiąc za usługi informatyczne. Odbywa się to poprzez płacenie regularnego abonamentu.
Płatność za usługi często jest ustalana według stawek informatyków i godzin, jakie spędzili przy pracy i rozwiązywaniu problemów dla naszej firmy. Jeśli korzystamy z usług firm informatycznych okazyjnie, płatność jest dokonywana za rozwiązanie konkretnego problemu.
Trzeba mieć również na uwadze, że zakres usług informatycznych jest niezwykle obszerny. Cennik może więc zaczynać się od kilkudziesięciu złotych i rosnąć aż do kilkunastu tysięcy.
Wszelkie problemy, które rozwiązuje grupa specjalistów, są wyceniane najczęściej przed wykonaniem usługi; po zapoznaniu się z problemem.  Dotyczy to najprostszych problemów. Z kolei za złożone problemy są opłacane poprzez podliczenie godzin pracy informatyków.
Jeśli w grę wchodzi dojazd do klienta, warto pamiętać, że dojazd nie jest płatny. Dodatkowo, ceny zawsze można negocjować z firmą informatyczną, czego przykładem jest aitik – firma z Wrocławia.

 

Korzyści dla średniej wielkości firm

Warto wiedzieć, że główną zaletą korzystania z usług firm informatycznych jest to, iż nie zawsze trzeba narażać naszą firmę na dodatkowe koszta. Informatyk może rozwiązać nasz problem zdalnie, za pomocą specjalnych programów (np. Team Viewer). Trzeba również dodać, że wymienione wyżej usługi nie muszą wiązać się z nawiązaniem stałej współpracy z daną firmą informatyczną. Można więc korzystać z pomocy informatyków w razie potrzeby i wątpliwości. Jest to korzystna opcja przede wszystkim dlatego, że nie musimy tworzyć własnego działu IT, co wiązałoby się ze zwiększeniem kosztów.
Dla średnich firm, oferowany jest szeroki wachlarz usług informatycznych. Usługi dobierane są zazwyczaj do wielkości obszaru na jakim działa firma.
Każda firma, która regularnie korzysta z usług IT, może liczyć na atrakcyjne ceny i upusty. Jest to ściśle związane z długą współpracą i korzyściach obustronnych.

Dla Handlu © 2017