Wszystko o terminalach

Zakup terminala – ilość i jakość

To, ile terminali płatniczych znajduje się w sklepie, w restauracjach itp., zależy od wielkości danego miejsca, ilości klientów oraz towaru, jaki jest eksponowany na wystawach. Terminale płatnicze rozróżnia się na stacjonarne i przenośne. Stacjonarne to te, które znajdują się przy komputerze i przy kasie fiskalnej, do których są podłączone. Przenośne są przydatne w restauracjach, gdzie często należy podejść do klienta z takim terminalem.
Inny podział dotyczy sposobu łączności – są terminale internetowe, zwane również TCP/IP lub WLAN. Terminal teki podłączany jest do sieci internetowej. Równie popularne są terminale z kartą GPRS. Ten typ terminala posiada znaną wszystkim kartę SIM. Jest on używany w przypadku terminali mobilnych, np. w restauracjach lub w taksówkach. Warto również wymienić terminal zwany PSTN. Jest to typ terminala który podpinamy do kabla telefonicznego. Coraz rzadziej jednak można spotkać ten rodzaj łącza.
Innym, niezwykle istotnym podziałem terminali jest ich budowa oraz tak zwana integracja z kasą. Pierwszym rodzajem takiego terminala jest jednomodułowe urządzenie, które posiada wbudowany PINPAD. Jest to typ terminala, którego używa zarówno sprzedawca (wpisywanie ceny), jak i klient (wpisywanie kodu PIN). Następnym rodzajem terminala, jest mechanizm rozłożony na dwa moduły. Znaczy to, że jeden moduł znajduje się przy kasie, obok kasy fiskalnej i koło komputera. Na pierwszym wpisujemy cenę zakupów. Drugi moduł natomiast jest mniejszy, odwrócony przodem do klienta i służy jedynie na wpisanie kodu PIN.

Terminale, które są zintegrowane z systemem kasowym, są połączone z systemem w komputerze i z kasą fiskalną. Urządzenie to znacznie ułatwia pracę sprzedawcy i przyspiesza obsługę klienta. Ten rodzaj terminali najczęściej posiada swój własny dodatkowy PINPAD, nieposiadający własnej drukarki. Natomiast, terminale płatnicze, które nie są zintegrowane z systemem kasowym, można spotkać w mniejszych sklepach. W tym przypadku otrzymujemy dwa paragony – z kasy fiskalnej oraz z terminala.

Funkcje urządzenia

Podstawową funkcją terminala płatniczego, jest przyjmowanie płatności kartą. Istnieje parę sposobów, na które klienci dokonują płatności – jest to umieszczenie karty w terminalu i wpisanie kodu PIN, płatność zbliżeniowa, użycie bocznej ‘kieszonki’ na chip oraz płatność za pomocą aplikacji BLIL, którą oferuje nam kilka banków. Różne sposoby płatności powodują, że każdy może skorzystać  z urządzenia w trakcie zakupów. Terminal drukuje nam dodatkowy paragon, który zazwyczaj jest dodawany do paragonu z kasy fiskalnej. Dzięki posiadaniu terminala, możemy uzyskać informacje o wysokości kwot oraz łącznej należności, jaka wpłynęła na konto firmy. Pod koniec dnia, miesiąca i roku, drukowane są raporty okresowe, które mogą powiadomić nas o łącznej należności, jaka w danym odstępie czasowym została zrealizowana.

Ewentualne problemy i niejasności

Najczęstszym problemem, jaki można mieć w przypadku używania terminala, są wszelkie skróty klawiszowe, dzięki którym mamy możliwość wydrukowania ponownie kopii wybranego paragonu. Dokonywanie różnych czynności, które odbywają się za pomocą wciskania odpowiednich klawiszy po kolei, są przedstawione w instrukcji obsługi dołączanej do urządzenia. Niekiedy może zdarzyć się, na przykład, w przypadku słabego łącza, będziemy musieli zrestartować urządzenie. Restart wykonuje się za pomocą wyjęcia na chwilę wszystkich kabli i włożenia ich z powrotem. Terminale są funkcjonalnymi urządzeniami – jeśli chodzi o ich zakup, musimy wiedzieć, z usług której firmy korzystać.

Dla Handlu © 2017