Wybór automatyki do bram garażowych

Instalacja automatyki w bramie garażowej jest dziś dość popularnym krokiem dla tych, którzy chcą znacząco usprawnić i zmodernizować swoje codzienne korzystanie z garażu czy bramy wjazdowej na posesję. Dzięki bardzo wygodnemu połączeniu radiowemu otwieranie garażu sprowadza się tu do wciśnięcia jednego przycisku na pilocie, co oczywiście oznacza możliwość bezpośredniego wjechania samochodem do środka bez konieczności wychodzenia na śnieg, deszcz czy po prostu mroźne podwórko. Czym jednak kierować się przy wyborze odpowiedniej automatyki do bramy garażowej?

Rodzaj bramy

Żadnym zaskoczeniem dla właścicieli garaży poszukujących odpowiedniego rozwiązania automatycznego dla swojej bramy nie będzie chyba fakt, że każdy rodzaj bramy wymaga nieco innego traktowania. Najczęściej spotykane w garażach bramy uchylne zachowują się zupełnie inaczej, niż bramy segmentowe, stawiają inne opory i wymagają zupełnie innego rozmieszczenia siły w celu ich otworzenia. Z tego też powodu siłowniki i mechanizmy zainstalowane do ich automatycznego otwierania będą zachowywały się w pracy zupełnie inaczej. Jednocześnie, w większości przypadków możliwe jest dziś wykorzystanie zarówno w bramach uchylnych jak i segmentowych podobnego rozwiązania – napędu z szyną prowadzącą montowaną pod sufitem. Różnicą będzie tu wtedy przede wszystkim siła uciągu bramy, która będzie musiała zwiększyć się wraz z wagą i oporami stawianymi przez bramę.

Przykład automatyki garażowej: Zestaw z TOP 904H od Ditex. Zdjęcie pochodzi ze strony dystrybutora www.ditex.com.pl

Wielkość i umiejscowienie bramy

Wiele osób decyduje się na zautomatyzowanie swojej bramy garażowej w nadziei, że proces jej obsługi stanie się znacznie łatwiejszy. Jest to oczywiście prawdą pod warunkiem, że automatyka zostanie dopasowana odpowiednio do wagi, rozmiarów, a nawet umiejscowienia konkretnej bramy. Waga i rozmiary będą miały oczywiście wpływ na to, jak dużo siły potrzebne będzie do otworzenia skrzydła bramy – małe bramy zwykle nie wymagają jej za wiele, jednak w niektórych domach, zakładach czy garażach zbiorowych na osiedlach blokowych buduje się garaże o znacznie większych bramach dojazdowych i tu siła uciągu napędu będzie musiała być odpowiednio większa. Jeśli chodzi natomiast o umiejscowienie, to zdaje się nie robić większego problemu w przypadku bram segmentowych, ale ma znaczenie w przypadku bram uchylnych.

Jeśli przed bramą znajdują się przeszkody, choćby w postaci zaspy śniegu która osunęła się z podjazdu pod samo wejście do garażu, siłownik będzie potrzebował włożyć w jej otwieranie znacznie więcej siły. W przypadku bram tego typu warto zadbać nie tylko o to, by różne sytuacje awaryjne były wzięte pod uwagę przy dobieraniu mocy silnika, ale też by otoczenie bramy stawiało mu jak najmniej oporów.

Częstotliwość pracy

Tradycyjna domowa brama garażowa otwiera się zwykle maksymalnie kilka razy dziennie. Jeśli jednak spojrzymy w stronę tak samo wyglądającej bramy w budynku wielorodzinnym z podziemnym garażem, ta będzie wykonywała dziennie znacznie więcej cykli otwarcia i zamknięcia. To bardzo ważny parametr do wzięcia pod uwagę przy wyborze odpowiedniej automatyki do bramy, jako że nie każdy automat jest gotowy na pracę w trybie non-stop. Do garaży zbiorczych wybiera się dziś najczęściej napędy o bardzo wysokiej sprawności, wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia chroniące przed niespodziewanym opadnięciem bramy w trakcie awarii czy przejazdu kilku samochodów jednocześnie.

Wybór automatyki do bram garażowych

Większość osób planujących montaż automatyki w garażu planuje wykorzystać w tym celu posiadaną już bramę i nie ma w tym nic złego – większość bram da się dostosować do pracy w trybie zautomatyzowanym. Warto przy tym jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do nowych bram z gotową automatyką, tu konieczne będzie wzięcie pod uwagę kilku bardzo istotnych parametrów decydujących o ostatecznej sprawności i awaryjności montowanego systemu. Inteligentne sterowanie bramą garażową jest bardzo wygodne i zdecydowanie sprawniejsze niż otwieranie jej manualnie, ale niesie za sobą pewne ryzyko, jeśli brama nie zostanie odpowiednio zabezpieczona. Warto stawiać więc na systemy sprawdzone, pochodzące z zaufanych źródeł i przede wszystkim dobrane do konkretnej bramy przez specjalistę. Sprawna brama automatyczna to przede wszystkim brama bezpieczna – wygoda jest tu tylko dodanym bonusem.

Dla Handlu © 2017