Zadania prawnika w konkretnej firmie

Od lat, w niejednej firmie zatrudniani są prawnicy oraz radcy prawni. Zawód jaki wykonują, jest często nieoceniony. Prawnicy są zatrudniani w firmach ze wzgląd na ich obszerną wiedzę w zakresie prawa i umiejętność podejmowania decyzji. Prawnicy są również odpowiedzialni za stosowanie odpowiednich pism do konkretnych organów, urzędów lub sądów. Wszelkie sprawy prawne, jakie trzeba rozwiązać, o wiele łatwiejsze są w obecności prawników.

Stała a doraźna obsługa prawna

Nie wszyscy przedsiębiorcy decydują się na podjęcie stałej współpracy z kancelarią prawną. Dużo jednak zależy od wielkości firmy, jej polityki, typu i intensywności działań. Koszta, jakie należy przeznaczyć za obsługę prawną, nie należą do najmniejszych. Na czym polega jednak wybór współpracy? Radcy prawni i prawnicy są w stanie podjąć się każdego zadania na tle prawnym. Firmy jednak dość często ograniczają się do zlecania raz na pewien czas jednego zadania prawnikom. Od czego zależy taki wybór? Pod uwagę należy wziąć:

  • Wielkość firmy,
  • Intensywność działań,
  • Typ działań,
  • Zasięg i ilość klientów,
  • Obroty firmy.

Wiadome jest, że nie każda mniejsza lub średnia firma potrzebuje stałej obsługi prawnej. Jednak istnieją sytuacje, które będą wymagać pomocy prawnej całej kancelarii. Dlatego tak bardzo opłaca się korzystanie z pełnej obsługi prawnej firm. Takie rozwiązanie bowiem daje nam pełną swobodę, w przypadku gdy potrzebujemy pomocy prawnej. Prawnicy, którzy pracują w naszym biurze, będą mogli szybciej nam pomóc. Jednak telefoniczna konsultacja z prawnikiem może wiele wyjaśnić. Dziś możemy porozumiewać się z prawnikami na odległość przez telefon lub mailowo. Dzięki temu, żaden przedsiębiorca nie będzie odczuwał presji – od razu możemy uzyskać porady na temat czynności, jakie powinniśmy wykonać w związku z zaistniałym problemem. Warto więc zdecydować się na współpracę, która zapewni nam bieżącą obsługę prawną.radca prawny Jaworzno

Obowiązki prawników względem danej firmy

Oczywistym jest, że radcy prawni i prawnicy mają określony spis zadań, jakie muszą wykonywać w ramach współpracy z firmą. Prawnicy i radcy prawni są przede wszystkim zobowiązani do sporządzania wraz z właścicielem firmy konkretnych zasad, na jakich firma musi funkcjonować. Równie ważne są wszelkie dokumenty, jakie mają zostać podpisane z klientami oraz osobami zatrudnianymi przez firmę. Dodatkowo, prawnik pomaga sporządzić dokładny opis polityki firmy. Wiedza prawna jest również bardzo pomocna, gdy następuje konieczność naniesienia zmian na wszystkie zawarte umowy oraz na dokumenty dotyczące kodeksu firmy. Poza tym, radca prawny może reprezentować nas przed sądami i urzędami. Istotna jest więc stała, bieżąca współpraca, która zapewni nam długotrwałe pozytywne efekty. Sami nie jesteśmy w stanie opracować prawnych dokumentów oraz wystosować ich, ponieważ nie posiadamy tak rozległej wiedzy w tym zakresie. Prawnicy oraz radcy prawni, którzy świetnie znają się na prawie, będą w stanie załatwić dla nas każdą sprawę. Warto również dodać fakt, iż każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do przedstawienia konkretnej umowy handlowej klientowi. Zadaniem prawnika w takim przypadku są odpowiednie negocjacje, które pomogą uzyskać jak najbardziej owocne efekty, przynoszące zyski firmie.

Istotne są również takie dokumenty jak np. statut firmy, na którym opiera się cała działalność firmy oraz współpraca z innymi firmami. Prawnicy dokonują zmian w statutach, opierając się na kodeksie prawnym.

Dla Handlu © 2017